Haber

İsrail ve Abd, İran’a Yönelik Saldırıları Simüle Eden Ortak Tatbikatları Tamamladı

KUDÜS, 1 Aralık (Xinhua) — İsrail Çarşamba günü ABD Silahlı Kuvvetleri ile birlikte İran’ın nükleer programına yönelik saldırıları simüle eden büyük ölçekli tatbikatları tamamladığını duyurdu.

İsrail’in misyon mühleti sona eren Başbakanı Yair Lapid’in ofisi tarafından yapılan açıklamada, tatbikatların “bölgede ortaya çıkan tehditler karşısında çeşitli senaryoları simüle ettiği” belirtildi.

İsrail ordusu da yaptığı açıklamada, tatbikatların Salı günü İsrail semalarında dört ABD F-15 savaş uçağına eşlik eden dört İsrail F-35i Adir hayalet savaş uçağının ortak uçuşuyla başladığını ifade etti.

Ordu, İsrail Hava Kuvvetleri’nin ayrıyeten “operasyonel bir senaryo ve uzun mesafeli uçuşları” simüle ettiğini belirtti.

İsrail İstihbarat Müdürlüğü’nün “uzak ülkelere karşı bir harekatı taklit eden kapsamlı bir simülasyon” yürüttüğü ifade edilen açıklamada, tatbikatların İsrail’in istihbarat toplama, gayeleri araştırma ve harekat kuvvetlerine istihbarat sağlama maharetlerini test ettiği de tabir edildi.

Ordu, “Bu tatbikatlar, iki ordunun Ortadoğu’daki, özellikle de İran’ın ortaya koyduğu ortak endişelere yanıt olarak artan stratejik işbirliğinin önemli bir bileşenidir” dedi.

İran, İsrail-ABD ortak hava tatbikatları konusunda şimdi yorum yapmadı.

Tatbikatlar, ABD ile İran ortasındaki tansiyonun arttığı bir devirde gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu