Teknoloji

Kulaklıklarda Bulunan L ve R Harfleri Neden Önemli?

Kulaklıkları takarken her kezinde ‘R’ ve ‘L’ harflerine dikkat ederiz. Harflere dikkat etmeden kullansak olmuyor mu? Sesin geliş istikametini daha net vermek ismine bunun bir kıymet arz ettiğini aslında biliyorsunuz ancak biz biraz daha teknik ayrıntılara değineceğiz.

Bu içeriği kulaklıklarınızı takarak okumanızı öneriyoruz, böylelikle görüntüleri açtığınızda sesleri daha âlâ deneyimleyebilirsiniz.

Beynimiz, sağ ve sol kulağa gelen ses farkını algılayabiliyor.

Ses, sanılandan daha yavaş hareket ediyor. Mesela yankı yapan bir ortamda sesin bize gecikerek geldiğini bilirsiniz. Sesin yavaş hareket etmesi, beynin sağ ve sol kulağa gelen seslerin ortasındaki zaman farkını anlamasına neden oluyor. 

Stereo teknolojisi, bu durumu bir nevi taklit etmek ve sesin farklı istikametlerden geldiği yanılsamasını beyne iletmek içinse sesin yavaşlığından faydalanıyor. Bu sayede, kulaklığı takan kişi, verilmek istenen ses istikametini kolaylıkla algılayabiliyor.

Şimdi kulaklıklarınızı takın: Saçlarınızı kestiriyor üzere hissedeceksiniz.

Stereo ses, her çeşitte farklı gayelerle kullanılabiliyor:

Film için: Sinemada bir otomobil sahnesi hayal edin.

Bu otomobil, sinemada soldan geçiyor ancak ses size sağdan geliyor. Durum ne kadar tat kaçırıcı değil mi? İşte sağ ve sol işaretleri bu yüzden kıymetli. Kimse sineması bilakis ses ile izlemek istemez ne de olsa.

Müzik için: Şarkılarda stereo ses efekt olarak da sıklıkla kullanılıyor.

Bazen müzikte ses sol kulaktan sağ kulağa gerçek verilerek dinleyicinin müzik zevki arttırılabiliyor. Ek olarak 3D müzikler de piyasada yerini almış durumda. 3D müzik sayesinde daha gerçekçi bir müzik tecrübesi dinleyiciye sunulabiliyor.

Oyun için: Çevrim içi oyunlarda düşmanın yerini takip etmek için hakikat ses istikameti değerli bir yer tutuyor.

Oyun lisanında ‘ses kasmak’ olarak bilinen bu aksiyonda sağdan gelen düşmanın sesi sol taraftan gelirse oyunda yanılır ve kaybedebilirsiniz değil mi? Bu yüzden de kulaklıkların pozisyonu çevrim içi oyunlar için kıymetli yer tutuyor.

Özet olarak kulaklıklarda R ve L harfi neden değerli?

Kulaklıklarda bulunan sağ ve sol tarafları sesin yönünün belirlenmesi için kıymetli rol oynuyor.

Ek olarak kulak içi kulaklıkların ergonomik tasarımıysa iki kulağın biçimine nazaran yapılıyor.

Bu yüzden de sesleri göz arkası edip, kulaklığınızı aykırı tarafa takmak konusunda inat etseniz bile muhtemelen şekillerinden dolayı rahat edemeyeceksiniz.

Daha âlâ ses tecrübesi elde etmek ve kulak haline uygun kullanmak için kulaklığınızı yanlışsız istikametlere takmalısınız. 

  • Kaynaklar: ScienceFocus, HeadPhoneDay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu